user_mobilelogo

 

Šatovský rodák Radim Braun, který se zabývá výrobou vína již od roku 1998, si před několika lety koupil se svým bratrem Karlem v šatovské sklepní uličce sedm metrů hluboký a 300 metrů dlouhý historický sklep (s dochovanými letopočty 1872 a 1880). Tento sklep postupně zrekonstruovali, dobudovali nad ním novou lisovnu a apartmán s ubytováním pro šest osob.

V roce 2003 si Radim s manželkou Evou vysadil v trati Skalky v blízkosti známého Malovaného sklepa vinici o rozloze 0,14 ha. Hospodaří na ní v duchu integrované produkce. Další vinici o rozloze 0,80 ha zakoupili manželé v roce 2016 ve významné viniční trati Peklo. Část hroznů ještě nakupují od vinohradníků ze Znojemska.

Výroba probíhá kombinací tradičních a moderních metod, tedy takových, které dovolí technologie malého vinařství. Bílá vína vznikají za pomoci řízeného kvašení ve skle, plastu, nerezu a akátových sudech. U červených vín probíhá malolaktická fermentace a vína zrají nejméně rok v dřevěném sudu. Roční objem výroby nyní stoupnul přibližně na 10000 lahví. Část produkce je deklarována jako zemská, hrozny ovšem splňují podmínky přívlastků. Na trh ale uvádíme i přívlastková vína. Na degustaci se do tohoto vinařství mohou ohlásit skupiny do 20 návštěvníků, kteří si vychutnají atmosféru nekomerčního vinařství, v němž se vztah k vínu odvíjí od osobního zaujetí obou manželů. Braunovi jsou členem Spolku šatovských vinařů a podle pravidelného rozpisu mají v sezóně otevřený sklep i pro volně příchozí návštěvníky.